borowka_mainjagoda_mainderen_main

Borówka

Borówka wysoka (Vaccinium corymbosum) znana jest u nas głównie pod nazwą borówka amerykańska. Gatunek Vaccinium obejmuje około 450 odmian na całym świecie. Borówka wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, w Europie wyhodowano tylko cztery jej odmiany.

Owoce borówki wyróżniają się dużymi zasobami cennych składników odżywczych, co sprawia, że są cennym elementem zbilansowanej i zdrowej diety. Owoce borówki bogate są w mikro- i makroelementy, w szczególności wapń, fosfor i potas.

Prowadzone nad borówką liczne badania naukowe wykazały obecność znacznych ilości związków antyoksydacyjnych wielu substancji biologicznie czynnych enzymów obniżających poziom cholesterolu. Substancje te zmniejszają zagrożenie arteriosklerozą i chorobami serca. Obniżają poziom niepożądanego cholesterolu LDL, zwiększają zaś zawartość korzystnego dla zdrowia HDL. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy jest nieoceniona przy zapobieganiu wielu chorobom i stanowi element profilaktyki przeciwnowotworowej.

Borówka ma także korzystny wpływ na wzrok. Zarówno spożywanie jej owoców, jak i stosowanie zewnętrzne zalecane jest dla osób, których wzrok narażony jest na długotrwałe obciążenie ? kierowców, osób pracujących przy komputerze, pracowników precyzyjnych. Ekstrakt z borówki stosowany jest w wielu popularnych kroplach mających przynosić ulgę zmęczonym oczom.

 

Sadzonki

Odmiany

Wczesne: średnie:  Późne:
 - Early Blue
 - Spartan
 - Duke
 - Blue Jay
 - Blue Crop
 - Blue Gold
 - Chandler
 - Brigida Blue
 - Nelson
 - Elliot
 - Darrow

 

Kontakt

Gospodarstwo szkółkarskie "KORFANTY"

Adres 36-207 Grabownica Starzeńska 523

tel. 515 918 911

tel. 516 137 350

email:  zamowienia@korfanty.com.pl