Postępowanie z borówką

Postępowanie z borówką amerykańską po zakupie jesienią

1. Utrzymywać wysoka wilgotność podłoża w doniczce do zimy przez podlewanie.

2. Po pierwszych przymrozkach jesiennych i opadnięciu liści obrócić doniczki o 180 stopni (ułożyć doniczki na bokach) przysypać warstwą trocin lub kompostu całe doniczki.

3. Przysypane doniczki przykryć grubą agro tkaniną –zabezpieczyć tkaninę przed wiatrem przez przysypanie obrzeży glebą lub kamieniami.

Multiplaty zabezpieczyć – zasypać warstwą trocin na wysokość 20 – 30 cm.

4. Na wiosnę po roztopach i pierwszych przymrozkach wiosennych ( kwiecień, maj) przystąpić do wysadzania borówki amerykańskiej.

5. Przygotowanie stanowiska :
a. wykopać dół o średnicy około 60 cm i głębokości 40-50 cm rodzimy grunt rozdrobnić za pomocą szpadla lub motyki – wymieszać z torfem wysokim kwaśnym o Ph 3,5-4,5 w proporcjach 60% rodzimego gruntu 40% torfu.

 

6. Przygotowanym podłożem zasypać dół i posadzić krzewy.

7. Po posadzeniu przyciąć krzew na wysokość około 20 cm od podłoża-wszystkie pędy.


8. Przy większej ilości krzewów sadzić sadzonki w rzędach odstęp pomiędzy sadzonkami w rzędzie 80-100cm,odstępy pomiędzy rzędami od 200 do 250 cm.

 

9. Nawożenie sadzonek:
a. po posadzeniu rozsypać wokół sadzonki (w promieniu około 15-20cm) nawóz otoczkowany o okresie działania 3 lub 6 miesięcy –przeznaczony dla roślin kwaśnolubnych w ilości w pierwszym roku około 15-20 g pod roślinę ,w drugim roku około 30 g pod roślinę-przysypać cienką warstwą podłoża, równocześnie podać podobnie jak poprzedni nawóz otoczkowany siarczan amonu w ilości około 15g pod roślinę w pierwszym roku,20 g w drugim roku.
b. w połowie maja powtórzyć nawożenie siarczanem amonu.

Uwaga – nawozy rozsypywać równomiernie wokół sadzonki!!!

Unikać podawania nawozów punktowo !!!