Sadzenie plantacji

Po przygotowaniu gleby na wiosnę następnego roku przystępujemy do sadzenia na przygotowane i spulchnione rzędy kładziemy agrotkaninę (ogranicza wyparowanie wody oraz chroni przed chwastami).

W agrotkaninie wycinamy okna o długości i szerokości 20 cm (20 x 20 cm) w które sadzimy krzewy po wcześniejszym przycięciu ich na wysokość 20 cm.

Termin sadzenia przypada na pełnie kwitnienia wierzby iwy.

Całość przysypujemy trocinami grubości około 10 cm (trociny ograniczają wyparowanie wody oraz powodują lepsze rozprowadzenie wody z kroplowników).

Na warstwę trocin rozkładamy dwie linie kroplujące w odległości 10 cm od roślin po posadzeniu, po pierwszym lub drugim roku rozsuwamy linie kroplujące na odległość 20 cm od rośliny i powiększamy okna w agrotkaninie do 25×25 cm.

Linie kroplujące powinniśmy rozłożyć najpóźniej do 10 maja. Należy użyć linii kroplujących sprawdzonych firm o światowej renomie z wydajnością kroplownika  1,1 l i rozstawie co 30 cm.

Od maja zaczynamy nawożenie przez podawanie pożywek oraz podlewanie. Do podlewania i nawożenia używamy dozowników (mikserów) z oprogramowaniem które ułatwi nam prawidłowe rozprowadzenie wody wraz z nawozami w podłożu co pozwoli zbudować mocne i duże systemy korzeniowe głęboko umieszczone w spulchnionym rowie 90 x 50 cm o wielkości około 300 l-mamy na to 4 lata od posadzenia. Należy unikać budowy płaskich systemów korzeniowych- które trudno nawadniać i odżywiać szczególnie w czasie suszy.

Przed posadzeniem plantacji pobieramy próbki gleby z spulchnionych rzędów i wysyłamy do analizy na : makroskładniki -N- NO3 i NH4 ,Ca ,P, K ,S ,Cl ,Mg ,Na oraz mikroskładniki -. Mn ,Zn ,Cu ,br ,Mo ,Fe .Badamy Ph oraz Ec gleby – analiza pozwala nam na ustalenie nawożenia.

Po posadzeniu w okresie wegetacyjnym powinniśmy analizować roztwór glebowy i badać sprawność fotosyntezy za pomocą fluorymetru w ilości 3-4 razy w roku- jest to bardzo ważne badanie stwierdzamy kondycję rośliny.